گزارش برنامه پایگاه تابستانی ( آفتابگردون 1400)  به شرح زیر اعلام می گردد:

  1. برگزاری کلاس های آنلاین :

کلاس های آنلاین برنامه­ی پایگاه تابستانی طی شش هفته و در دو روز برای هر پایه کلاسی و شامل موارد زیر برگزار گردید:

الف) مفاهیم پایه :

زنگ مفاهیم پایه شامل دروس اصلی ریاضی و فارسی به منظور مرور مفاهیم سال تحصیلی گذشته و نیز آمادگی برای ورود به سال جدید، برنامه ریزی و اجرا گردید.

ب) مهارت های زندگی

زنگ مهارت های زندگی به منظور آشنایی دانش آموزان با مفاهیمی همچون کمک به دیگران، صرفه جویی، انجام کارهای شخصی، حفظ محیط زیست و فرهنگ ارتباط و نه گفتن، برنامه ریزی و اجرا گردید. در اجرای این کلاس، از نمایش عروسکی برای تاثیرگذاری هرچه بیشتر روی دانش آموزان، بهره گرفته شد.

ج) قصه های آسمانی

گوش دادن، ابزار یادگیری و یک اصل مهم در یادگیری و بخش جدایی ناپذیر برنامه ی آموزش مهارت های زبانی است ؛ بدین منظور شرح قصه های جذاب قرآنی و در ادامه آن انجام فعالیت هایی همچون خلاصه نویسی، رنگ آمیزی نقاشی و درک مطلب صورت پذیرفت که به تقویت هرچه بیشتر مهارت گوش دادن می انجامد.

د) پژوهش و تفکر :

در دنيايي كه اطلاعــــات به سرعت در حال تغيير است و واقعيت‌های پيچيـــده اقتصادی – اجتماعی، محيطی و اخلاقی به سرعت راه خودشان را به زندگی فردی و اجتماعی افراد باز كرده‌اند، ضروری است بچه‌هايی متفكر، منتقــــــد، پژوهشگر و محقق تربيت كنيم زيرا اين كودكان، هر روز در زندگی با واقعيتها و مشكلات روبرو شده و مسايل را، خود حل كنند. دانش‌آموز قرن بيست و يكم نمی تواند عنصری بي‌اختيار باشد كه حتی چگونه ‌ياد گرفتن هم از اختيار او خارج باشد و هيچ‌گونه دخل و تصرفی در آنچه می‌آموزد، نداشته باشد. برنامه‌های از پيش تعيين شده و بی چون و چرا، جوابگوی مسايل او نيستند. از این رو در کلاس های پژوهش و تفکر ، در ضمن موضوعاتی همچون چگونگی تولید کاغذ، شناخت حواس پنج گانه، چگونگی تولید لبنیات، محل زندگی جانوران و … ، چگونگی انتخاب منابع، روش جمع آوری اطلاعات و نیز ارائه متناسب با شرایط سنی دانش آموزان، برنامه ریزی و اجرا گردید

2.تولید کلیپ های آموزشی ، پرورشی و بهداشتی :

الف) واحد بهداشت: هر دوشنبه کلیپ های واحد بهداشت شامل مسائل سلامت تغذیه ، بهداشت فردی و اجتماعی تحت عنوان ” هر دوشنبه ، پیام سلامت ” در کانال عمومی اولیای محترم قرار گرفت.

ب) واحد مشاوره: شناخت احساسات و توانایی مدیریت آنها، یکی از مهم ترین مهارت هایی است که می توان به دست آورد. افرادی که به خوبی احساساتشان را در می یابند و می توانند خودشان را آرام کنند یا رفتار سازگاری با موقعیت درپیش گیرند، زندگی بهتری دارند و روابط سالم تری برقرار می کنند، از این رو هر سه شنبه کلیپ های واحد مشاوره با هدف آموزش شناخت احساسات در کودکان در کانال عمومی اولیای محترم قرار گرفت. هم چنین به منظور ارتقای توجه و تمرکز نیز، بازی هایی در این زمینه ارسال گردید.

ج) واحد پرورشی : هر چهارشنبه کلیپ های واحد پرورشی شامل قصه ها و روایت های اخلاقی و تربیتی تحت عنوان ” هر چهارشنبه، یک قصه شنیدنی” در کانال عمومی اولیای محترم قرار گرفت.

د) واحد آموزش: هر پنح شنبه کلیپ های واحد آموزش شامل ساخت کاردستی و انجام فعالیت های دست ورزی تحت عنوان ” هر پنج شنبه ، ببین و بساز” در کانال عمومی اولیای محترم قرار گرفت.

3. ارائه بسته آموزشی :

با شروع برنامه ریزی پایگاه تابستانی، طراحی یک بسته آموزشی منطبق با اهداف آموزشی مورد نظر ، در دستور کار قرار گرفت. این بسته شامل دروس مفاهیم پایه و  قصه های آسمانی و نیز سرگرمی های آموزشی، در ابتدای شروع پایگاه تابستانی در اختیار اولیای محترم قرار گرفت.

4. برگزاری اردوهای آموزشی- پرورشی :

به منظور آشنایی هرچه بیشتر دانش آموزان پایه اول با فضای مدرسه و نیز ایجاد شور و نشاط آموزشی، برنامه اردویی شامل برنامه های فرهنگی و پرورشی، ورزشی و نیز استخر در محل اردوگاه حبیب (فرحزاد) برگزار گردید.

 

جدول شرح ساعات آموزشی فوق الذکر، به طور خلاصه در جدول زیر آمده است:

جدول شرح ساعات آموزشی پایگاه تابستانی
نام درس تعداد زنگ برگزاری تعداد زنگ برخط همزمان تعداد زنگ برخط غیرهمزمان
مفاهیم پایه 6 6
مهارت های زندگی 6 6
قصه های آسمانی 6 6
پژوهش و تفکر 6 6
مشاوره 4 4
بهداشت 4 4
دست ورزی 5 5
پرورشی (اخلاق) 5 5

تصاویر پژوهشی و خلاقیت

⇓ تصاویر هنری و ادبی (قصه های آسمانی)

فهرست